Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.

 • 1947

  W Płocku powstał klub sportowy Elektryczność, który w następnych latach występował jako Zrzeszenie Sportowe Ogniwo (1950) i Zrzeszenie Sportowe Sparta (1955), powstałe z połączenia zrzeszeń Spójni i Ogniwa.

   

 • 1955

  Zmiany statutowe i rozszerzenie opieki ze strony innych podmiotów spowodowały konieczność ustalenia nazwy klubu dającej satysfakcję wszystkim płocczanom i sponsorom. Ostatecznie ustalono, że klub będzie występował jako KS Wisła Płock.

   

 • 1957

  W rocznicę 10-lecia powstania, decyzją Powiatowej Rady Narodowej, klub uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany z numerem 540 pod nazwą Płocki Klub Sportowy Wisła.

 • 1960

  Piłkarze Wisły po raz pierwszy awansowali do III ligi, zdobywając tytuł najlepszej jedenastki klasy A.

 • 1963

  Nad Wisłą patronat obejmują Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku. Pełna nazwa klubu brzmiała wtedy Zakładowy Klub Sportowy Wisła Płock.

 • 1964

  W Wiśle Płock powstaje sekcja piłki ręcznej, której szczypiorniści w historycznym debiucie ulegli w Pruszkowie Zniczowi 12:25. Piłkarze ręczni naszego klubu w latach 1987-2010 (rok likwidacji sekcji) nieprzerwanie występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej, w której wywalczyli 16 trofeów (Mistrzostwo + Puchar Polski). Od 1990 roku aż do dziś utrzymują się w krajowym TOP3.

 • Maj 1968

  U zbiegu ulic Gwardii Ludowej i Łukasiewicza rozpoczęto budowę stadionu. Całość inwestycji finansowały MZRiP. Oprócz boiska do piłki nożnej, boisk do gier małych, obiekt miał być wyposażony także w bieżnię i urządzenia lekkoatletyczne. 

 • 9 czerwca 1973

  W obecności 7 tys. widzów odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego Płocka.

 • 8 maja 1974

  Tego dnia na naszym stadionie padł rekord frekwencji. Nieoficjalny mecz reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede oglądało wtedy ponad 26 tys. widzów! 

 • 1975

  Piłkarze Wisły przegrali baraże o awans do II ligi.

 • 1980

  Po wielu latach spędzonych na boiskach niższych klas piłkarze Wisły Płock awansowali do II ligi.

 • 1 stycznia 1992

  Z woli sponsora klub przyjął nazwę ZKS Petrochemia Płock. Pamięć o Wiśle nigdy w społeczeństwie Płocka nie umarła, jednak na powrót do historycznej nazwy czekano aż dziesięć lat.

 • 11 czerwca 1994

  Około 19 tys. widzów świętowało historyczny awans do I ligi, który przypieczętowało pewne zwycięstwo nad Szombierkami Bytom (3:0). W pierwszym sezonie w ekstraklasie nie udało się jednak uniknąć degradacji.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 1997

  Po dwuletniej kwarantannie w II lidze nastąpił powrót płockich piłkarzy do elity. Niestety po raz drugi Petrochemia nie potrafiła się utrzymać w I lidze.

 • 1999/2000

  Kolejny marsz do I ligi zakończył się sukcesem. Tak samo jak cały historyczny sezon 1999/2000, w którym po raz pierwszy naszemu klubowi, którego nazwa brzmiała wtedy Petro Płock, udało się utrzymać w ekstraklasie!

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 2001

  Znowu opuściliśmy szeregi najlepszych i na kolejny rok przenieśliśmy się na boiska II ligi.

 • 2001/2002

  Kolejna zmiana nazwy klubu - tym razem na Orlen SSA Płock, a jednocześnie także czwarty awans do najwyższej klasy rozgrywkowej (w końcu na dłużej, bo na pięć sezonów) i rozpoczęcie dynamicznego marszu w górę polskiej hierarchii piłkarskiej.

 • 2002

  Wróciliśmy do historycznej nazwy klubu - Wisła Płock.

 • 14 maja 2002

  Już w niebiesko – biało - niebieskich barwach piłkarze Wisły doszli do finału Pucharu Polski. Niestety, mimo korzystnego rezultatu w pierwszym spotkaniu (1:0) Nafciarze nie dali rady pokonać drużyny Wisły Kraków, czyli ówczesnych mistrzów Polski (0:3) i musieli zadowolić się srebrnymi medalami Pucharu Polski.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 20 listopada 2002

  Marcin Wasilewski, jako pierwszy "Wiślak" debiutuje w reprezentacji Polski, w towarzyskim meczu z Danią (0:2), w którym w 76. minucie zmienił Mariusza Kukiełkę.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 2003/2004

  Początek sezonu przyniósł płockim fanom lekki zawód. Piłkarze, w swoim debiucie na europejskiej arenie, nie sprostali łotewskiemu FK Ventspils, dwukrotnie remisując - 1:1 i 2:2. W sumie jednak sezon był bardzo udany, zakończony piątym miejscem w rozgrywkach ligi polskiej.

   

 • 16 listopada 2003

  Po raz pierwszy - w oficjalnym meczu - na stadionie Wisły Płock wystąpiła reprezentacja Polski, która wspólnie z Serbami stworzyła niezapomniane widowisko zakończone wynikiem 4:3. Autorami bramek dla biało-czerwonych byli: Andrzej Niedzielan, Grzegorz Rasiak, Kamil Kosowski oraz Maciej Żurawski.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 31 marca 2004

  Kolejny mecz kadry narodowej w Płocku - tym razem z USA, przegrany niestety 0:1, po trafieniu DaMarcusa Beasley'a w 26. minucie. Spotkaniu z Amerykanami towarzyszyło  wielkie święto, jakim niewątpliwie było nadanie stadionowi Wisły imienia Kazimierza Górskiego.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 2004/2005

  Sezon zwieńczony najwyższym w historii czwartym miejscem w ekstraklasie i awansem do Pucharu UEFA. Po raz kolejny szybko pożegnaliśmy się jednak z Europą, ale wstydu polskiej piłce na pewno nie przynieśliśmy. Niezwykle wyrównane boje ze szwajcarskim Grasshoppersem Zurych (0:1 i 3:2) są tego przykładem.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 3 maja 2006

  Wisła Płock pokonując Zagłębie Lubin (3:1) w drugim meczu finałowym Pucharu Polski w sezonie 2005/2006 świętowała swój największy sukces. Zwycięstwo przypieczętowały trafienia Pawła Magdonia, Vahana Gevorgyana oraz Macieja Truszczyńskiego.

  W pierwszym spotkaniu rozgrywanym w Lubinie Nafciarze również byli górą i wygrali 3:2, a bramki dla naszego zespołu zdobyli wówczas Ireneusz Jeleń i Žarko Belada

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • Czerwiec 2006

  Zawodnik naszego klubu - Ireneusz Jeleń wystąpił w finałach Mistrzostw Świata rozgrywanych w Niemczech. Napastnik Nafciarzy zagrał w meczach przeciwko Ekwadorowi (0:2), Niemcom (0:1) oraz Kostaryce (2:1). Po turnieju Jelonek opuścił szeregi Wisły Płock i przeniósł się do francuskiego AJ Auxerre.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • 2006/2007

  Ten sezon rozpoczęliśmy 22 lipca od sięgnięcia po Superpuchar Polski. W meczu, który odbył się przy Łazienkowskiej 3 w Warszawie pokonaliśmy faworyzowaną Legię (2:1), a autorami goli okazali się Paweł Magdoń i Paweł Sobczak.

  Następnie przyszło nam w Pucharze UEFA zmierzyć się z ukraińskim Czernomorcem Odessa. Z europejskich pucharów odpadliśmy jednak szybko, bo po dwóch remisach (0:0 i 1:1), a końcówka sezonu przyniosła nam spadek do II ligi, co po latach sukcesów było ogromnym szokiem.

   

  Fot. Włodzimierz Sierakowski

 • Czerwiec 2007

  Wówczas doszło do historycznego wydarzenia - ponad czterdziestoletni właściciel klubu - PKN ORLEN S.A., oddał 100% udziałów w spółce Miastu Płock, pozostając jednocześnie jeszcze przez trzy lata sponsorem strategicznym. Wisła Płock stała się klubem miejskim.

 • Lipiec 2008

  Juniorzy z rocznika 1991, prowadzeni przez trenera Zbigniewa Mierzyńskiego zdobyli w Ostrowcu Świętokrzyskim pierwsze dla płockiego futbolu mistrzostwo Polski. Młodzi Nafciarze w turnieju finałowym okazali się lepsi od Lechii Gdańsk (2:0), Salosu Szczecin (4:2) oraz UKS-u SMS-u Łódź (4:0). 

  Zawodników najlepszej drużyny w Polsce nie mogły ominąć nagrody nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Marcina Kwiatkowskiego, a po koronę króla strzelców sięgnął Paweł Paczkowski.

   

 • Czerwiec 2010

  Nie powiódł się plan szybkiego powrotu piłkarzy Wisły Płock do ekstraklasy. Wręcz przeciwnie, klub, a zwłaszcza sekcja piłkarska, zaczęła staczać się po równi pochyłej, po 19 latach lądując na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Razem ze spadkiem piłkarzy do III (nowa II) ligi nastąpiły kolejne historyczne wydarzenia. Po 46 latach zlikwidowano sekcję piłki ręcznej Wisły (powstał w Płocku nowy klub szczypiorniaka), a PKN ORLEN S.A. zaprzestał sponsorowania naszego klubu.

 • 22 czerwca 2012

  Szkoleniowcem Wisły Płock zostaje Marcin Kaczmarek. Dziś wiemy już, że to najdłużej pracujący trener w historii płockiego klubu. 1 839 dni (5 lat i 13 dni), jakie przy Łukasiewicza 34 spędził Kaczmarek dało nam promocję z II do I ligi, a później także z I ligi do ekstraklasy, w której Nafciarze bez problemów się utrzymali.

   

 • 18 maja 2013

  Płocczanie gromią Świt Nowy Dwór Mazowiecki 5:1, czym przypieczętowują awans na zaplecze ekstraklasy, po bramkach: Marko Radicia, Tomasza Grudnia, Marcina Krzywickiego, Filipa Burkhardta oraz Fabiana Hiszpańskiego.

 • 27 listopada 2015

  Dwa trafienia Mikołaja Lebedyńskiego nie uchroniły Wisły Płock od porażki z Arką w Gdyni (2:4). Pomimo tego Nafciarze zostali najlepszą drużyną rundy jesiennej w I lidze!

   

 • 20 maja 2016

  Wysokim zwycięstwem nad bezpośrednim rywalem - Zawiszą Bydgoszcz (5:0) Nafciarze zapewniają sobie awans do ekstraklasy, w której ostatnio występowali w sezonie 2006/2007. Gole dla Wisły w tym niezapomnianym meczu strzelali: Damian Piotrowski, Arkadiusz Reca, Piotr Wlazło oraz Mikołaj Lebedyński.

   

 • 14 lipca 2016

  W spotkaniu inaugurującym sezon 2016/2017 Wisła Płock wygrywa z Lechią Gdańsk 2:1. Na listę strzelców w drużynie Nafciarzy wpisali się Przemysław Szymiński oraz Dominik Furman.

   

 • 16 maja 2017

  Wiślacy po raz pierwszy od 16 lat wygrywają w Gdyni z Arką (1:0) i zapewniają sobie utrzymanie w elicie! Bramkę na wagę pozostania w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył w 16. minucie Arkadiusz Reca.

   

 • 2 czerwca 2017

  Zawodnik naszego klubu Przemysław Szymiński znalazł się w kadrze reprezentacji Polski do lat 21 na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2017. Obrońca Nafciarzy ostatecznie nie wystąpił w żadnym turniejowym spotkaniu, ale nie przeszkodziło mu to 1 sierpnia 2017 roku zostać drugim polskim piłkarzem, który na zasadzie transferu gotówkowego przeniósł się z Wisły Płock bezpośrednio na zachód, wybierając ofertę włoskiego US Città di Palermo.

   

  Fot. US Città di Palermo

 • 20 maja 2018

  Dwa lata po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej Wisła Płock zanotowała jeden ze swoich najlepszych wyników w historii. Drużyna prowadzona przez Jerzego Brzęczka sezon 2017/2018 zakończyła na wysokim piątym miejscu w tabeli LOTTO Ekstraklasy z 57 punktami na koncie i ledwie trzema oczkami straty do podium!

 • 9 czerwca 2018

  Arkadiusz Reca na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się do siódmej drużyny włoskiej Serie A, którą w sezonie 2017/2018 została Atalanta Bergamo. Włosi za blisko 23-letniego zawodnika postanowili zapłacić nam rekordową kwotę, a co więcej zagwarantowali nam atrakcyjne bonusy i procent od kolejnego transferu.

   

 • 7 września 2018

  Kapitan Wisły Płock Damian Szymański wystąpił w oficjalnym meczu reprezentacji Polski z Włochami (1:1), który rozegrany został w Bolonii. Był to pierwszy występ Nafciarze w kadrze narodowej po blisko dwunastu latach! Warto odnotować, że w debiucie selekcjonera Jerzego Brzęczka swój udział miał również nasz był piłkarz Arkadiusz Reca, a z ławki rezerwowych poczynania kolegów śledził Adam Dźwigała.

   

  Fot. Piotr Kucza / 400mm.pl

 • 12 stycznia 2019

  Na początku 2019 roku nasz klub przeprowadził kolejny w ostatnich miesiącach milionowy transfer! Po rekordowej sprzedaży Arkadiusza Recy do włoskiej Atalanty Bergamo karierę za granicą kontynuować postanowił także kapitan Nafciarzy Damian Szymański, który zasilił szeregi rosyjskiego Achmata Grozny.

   

 • 18 maja 2019

  Sezon 2018/2019, w którym nie brakowało zawirowań zakończył się happy endem. W ostatniej kolejce rozrywek zremisowaliśmy bezbramkowo z Zagłębiem Sosnowiec i cel, jakim było utrzymanie w ekstraklasie został zrealizowany, choć nerwów nie brakowało. 

  Ówczesnej kampanii nie można z pewnością zaliczyć do udanych, bo drużynę prowadziło aż 3 trenerów i dopiero Leszek Ojrzyński sprostał wyzwaniu. Wygrana 4:1 z Legią Warszawa na wyjeździe, niesamowite 7:2 z Olimpią Grudziądz w Pucharze Polski, zwycięstwa w osłabieniu ze Śląskiem Wrocław (3:0) i Cracovią (3:2) czy odrobienie dwubramkowej straty w meczu z Wisłą w Krakowie (3:2) - to niewątpliwie były momenty, które na zawsze zapisały się w naszej historii.

   

 • 19 lipca 2019

  Tuż przed rozpoczęciem naszego 13. sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej w płockim Amfiteatrze odbyła się uroczysta prezentacja zawodników i sztabu szkoleniowego Wisły Płock przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020 w PKO Ekstraklasie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście od kilku lat i doskonała okazja, aby kibice Nafciarzy jeszcze przed rozpoczęciem nowych rozgrywek spotkali się z drużyną.

   

 • 2 października 2019

  Zawodnik Wisły Płock Dominik Furman otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na mecze eliminacji UEFA EURO 2020 z Łotwą oraz Macedonią Północną! Środkowy pomocnik był więc też kolejnym piłkarzem naszego klubu powołanym do reprezentacji Polski po Damianie Szymańskim i Adamie Dźwigale, którzy w 2018 roku znajdowali się na liście wybrańców selekcjonera Jerzego Brzęczka.

   

 • 71 lat Wisły Płock

 • 27 października 2019

  Po historycznym szóstym z rzędu zwycięstwie (3:1 z Jagiellonią Białystok ) po raz pierwszy w historii zasiadamy na fotelu lidera Ekstraklasy, trener Sobolewski, podobnie jak we wrześniu, zostaje Trenerem Miesiąca, a Dominik Furman najlepszym piłkarzem października.

   

 • 29 listopada 2019

  Przed meczem z Lechem Poznań podpisana zostaje z firmą Mirbud umowa na budowę nowego stadionu!

   


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni