Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Tydzień zagraniczny. Boczni obrońcy

 

Thomas Dähne został Waszymi głosami pierwszym zawodnikiem, który znajdzie się w jedenastce najlepszych obcokrajowców w historii Wisły Płock. Po bramkarzach przychodzi czas na bocznych obrońców. Piłkarzy występujących na tych pozycjach w drużynie Nafciarzy również nie było zbyt wielu, choć na przykład w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu na skrajach defensywy mogliśmy zobaczyć Australijczyka z irlandzkim paszportem oraz Hiszpana. Żeby nieco ułatwić Wam zadanie dokonaliśmy podziału na prawych i lewych, dlatego też tutaj będziecie mieli do czynienia z dwoma głosowaniami. 

Zaczniemy od zawodników grających po prawej stronie boiska. Jako pierwszego nominowaliśmy Mike'a Mouzie'go - najprawdopodobniej najlepszego gracza z zaciągu afrykańskiego, który miał w naszym klubie miejsce w latach 1999-2000. Nigeryjczyk nie występował co prawda tylko na prawej obronie, a według kronik... właściwie na każdej pozycji w tej formacji oraz jako defensywny pomocnik. Jednak z racji tego, że kandydatów nie mamy tutaj zbyt wielu, a Mouzie koszulkę Nafciarzy zakładał w sumie 43 razy, nie sposób go nie wyróżnić. 

Jedenaście występów więcej na swoim koniec ma z kolei Nebojša Živković. Serb wraz z trzema innymi kolegami w rozgrywkach 2005/2006 (zakończonych zdobyciem Pucharu Polski) tworzył bałkański blok defensywny w Wiśle Płock (wraz z nim grali Żarko Belada, Mitar Peković i Marko Colaković, o którym będzie za chwilę). W pierwszym sezonie zagrał w aż 38 meczach zdobył wspomniany krajowy puchar, następny zaś zaczął od sięgnięcia po Superpuchar Polski.

Stawkę "prawych" uzupełnia grający nie tak dawno przy Łukasiewicza 34 Jake McGing. Do drużyny Nafciarzy dołączył pod koniec okna transferowego zimą 2019 roku i właściwie z marszu wskoczył do składu. Od 25 do 36. kolejki notował po pełne 90. minut, ale w przedostatniej serii gier nabawił się kontuzji, po której do gry wrócił już w Australii. 

Czarnogórzec Marko Čolaković i jego imiennik Słoweniec Grižonič jak się okazało rywalizowali o miejsce w jedenastce na lewej stronie obrony. Tam do gry był też Krzysztof Kazimierczak, ale w rundzie jesiennej najwięcej szans otrzymywali dwaj wyżej wymienieni. Čolaković jako jedyny z bocznych defensorów ma na swoim koncie bramkę zdobytą w meczu z Zagłębiem Lubin (1:0) oraz... przedłużenie głową piłki po strzale Tomasza Kiełbowicza w spotkaniu o Superpuchar (2:1). Grižonič zaś docelowo był pomocnikiem, który odnajdował się także w tyłach.

Trzecim kandydatem będzie natomiast Ángel García Cabezali. Wychowanek Realu Madryt póki co niebiesko-biało-niebieską koszulkę zakładał 29 razy. Hiszpan wciąż czeka na swoje premierowe trafienie na polskich boiskach, choć już w sparingach z ciekawymi przeciwnikami (Levski Sofia, Karabach Agdam) pokazywał, że potrafi grać nie tylko efektywnie, ale też efektownie. Również w ostatnich wiosennych pojedynkach imponował dobrą formą, a szczególnie imponować mogły jego rajdu i schodzenie do środka boiska.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tych, którzy nie załapali się do "finałowego" głosowania. Było ich czterech, z których najwięcej występów - po dziewięć - zanotowali Ukrainiec Lubomyr Iwanśkyj (wiosną sezonu 2006/2007) oraz Czarnogórzec Nikola Mihailović (jesienią 2008/2009). Pozostałymi są natomiast Rumun Paul Pirvulescu (4 występy w 2017 roku) oraz Litwin Titas Milasius (1 występ w 2019), który choć nominalnie występował na innej pozycji to właśnie na lewej obronie zadebiutował w rozgrywkach ekstraklasy. 

Plebiscyt odbywa się na klubowym Facebooku (piszcie swoje typy w komentarzach) oraz na Twitterze w formie głosowania. Po bramkarzach czas na bocznych obrońców (prawi i lewi), a później zobaczymy jak spisywali się środkowi obrońcy, środkowi pomocnicy (6/8 i oddzielnie 10), skrzydłowi oraz napastnicy. Łącznie z tym będzie jeszcze 7 głosowań, spośród których wybierzemy jedenastkę najlepszych obcokrajowców w historii naszego klubu! 

 

BOCZNI OBROŃCY:

imię i nazwisko (sezony) - występy/zdobyte bramki/trofea

PRAWI:

Mike Mouzie (99-02) - 43 występy

Nebojša Živković (05-07) - 54 występy + Puchar i Superpuchar Polski

Jake McGing (19/20) – 12 występów

 

LEWI: 

Marko Čolaković (05-07) - 25 występów/1 bramka + Superpuchar Polski

Marko Grižonič – 25 występów + Puchar Polski

Ángel García – 29 występów

ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni