W Płocku powstał klub sportowy Elektryczność, który w następnych latach występował jako Zrzeszenie Sportowe Ogniwo (1950) i Zrzeszenie Sportowe Sparta (1955), powstałe z połączenia zrzeszeń Spójni i Ogniwa.
Zmiany statutowe i rozszerzenie opieki ze strony innych podmiotów spowodowały konieczność ustalenia nazwy klubu dającej satysfakcję wszystkim płocczanom i sponsorom. Ostatecznie ustalono, że klub będzie występował jako KS Wisła Płock.
W rocznicę 10-lecia powstania, decyzją Powiatowej Rady Narodowej, klub uzyskał osobowość prawną i został zarejestrowany z numerem 540 pod nazwą Płocki Klub Sportowy Wisła.
Piłkarze Wisły po raz pierwszy awansowali do III ligi, zdobywając tytuł najlepszej jedenastki klasy A.
Nad Wisłą patronat obejmują Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku. Pełna nazwa klubu brzmiała wtedy Zakładowy Klub Sportowy Wisła Płock.
W Wiśle Płock powstaje sekcja piłki ręcznej, której szczypiorniści w historycznym debiucie ulegli w Pruszkowie Zniczowi 12:25. Piłkarze ręczni naszego klubu w latach 1987-2010 (rok likwidacji sekcji) nieprzerwanie występowali w najwyższej klasie rozgrywkowej, w której wywalczyli 16 trofeów (Mistrzostwo + Puchar Polski). Od 1990 roku aż do dziś utrzymują się w krajowym TOP3.
U zbiegu ulic Gwardii Ludowej i Łukasiewicza rozpoczęto budowę stadionu. Całość inwestycji finansowały MZRiP. Oprócz boiska do piłki nożnej, boisk do gier małych, obiekt miał być wyposażony także w bieżnię i urządzenia lekkoatletyczne.
W obecności 7 tys. widzów odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu sportowego Płocka.
Tego dnia na naszym stadionie padł rekord frekwencji. Nieoficjalny mecz reprezentacji Polski z holenderskim Twente Enschede oglądało wtedy ponad 26 tys. widzów!
Piłkarze Wisły przegrali baraże o awans do II ligi.
Po wielu latach spędzonych na boiskach niższych klas piłkarze Wisły Płock awansowali do II ligi.
Z woli sponsora klub przyjął nazwę ZKS Petrochemia Płock. Pamięć o Wiśle nigdy w społeczeństwie Płocka nie umarła, jednak na powrót do historycznej nazwy czekano aż dziesięć lat.
Około 19 tys. widzów świętowało historyczny awans do I ligi, który przypieczętowało pewne zwycięstwo nad Szombierkami Bytom (3:0). W pierwszym sezonie w ekstraklasie nie udało się jednak uniknąć degradacji.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Po dwuletniej kwarantannie w II lidze nastąpił powrót płockich piłkarzy do elity. Niestety po raz drugi Petrochemia nie potrafiła się utrzymać w I lidze.
Kolejny marsz do I ligi zakończył się sukcesem. Tak samo jak cały historyczny sezon 1999/2000, w którym po raz pierwszy naszemu klubowi, którego nazwa brzmiała wtedy Petro Płock, udało się utrzymać w ekstraklasie!
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Znowu opuściliśmy szeregi najlepszych i na kolejny rok przenieśliśmy się na boiska II ligi.
Kolejna zmiana nazwy klubu - tym razem na Orlen SSA Płock, a jednocześnie także czwarty awans do najwyższej klasy rozgrywkowej (w końcu na dłużej, bo na pięć sezonów) i rozpoczęcie dynamicznego marszu w górę polskiej hierarchii piłkarskiej.
Wróciliśmy do historycznej nazwy klubu - Wisła Płock.
Już w niebiesko – biało - niebieskich barwach piłkarze Wisły doszli do finału Pucharu Polski. Niestety, mimo korzystnego rezultatu w pierwszym spotkaniu (1:0) Nafciarze nie dali rady pokonać drużyny Wisły Kraków, czyli ówczesnych mistrzów Polski (0:3) i musieli zadowolić się srebrnymi medalami Pucharu Polski.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Marcin Wasilewski, jako pierwszy "Wiślak" debiutuje w reprezentacji Polski, w towarzyskim meczu z Danią (0:2), w którym w 76. minucie zmienił Mariusza Kukiełkę.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Początek sezonu przyniósł płockim fanom lekki zawód. Piłkarze, w swoim debiucie na europejskiej arenie, nie sprostali łotewskiemu FK Ventspils, dwukrotnie remisując - 1:1 i 2:2. W sumie jednak sezon był bardzo udany, zakończony piątym miejscem w rozgrywkach ligi polskiej.
Po raz pierwszy - w oficjalnym meczu - na stadionie Wisły Płock wystąpiła reprezentacja Polski, która wspólnie z Serbami stworzyła niezapomniane widowisko zakończone wynikiem 4:3. Autorami bramek dla biało-czerwonych byli: Andrzej Niedzielan, Grzegorz Rasiak, Kamil Kosowski oraz Maciej Żurawski.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Kolejny mecz kadry narodowej w Płocku - tym razem z USA, przegrany niestety 0:1, po trafieniu DaMarcusa Beasley'a w 26. minucie. Spotkaniu z Amerykanami towarzyszyło wielkie święto, jakim niewątpliwie było nadanie stadionowi Wisły imienia Kazimierza Górskiego.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Sezon zwieńczony najwyższym w historii czwartym miejscem w ekstraklasie i awansem do Pucharu UEFA. Po raz kolejny szybko pożegnaliśmy się jednak z Europą, ale wstydu polskiej piłce na pewno nie przynieśliśmy. Niezwykle wyrównane boje ze szwajcarskim Grasshoppersem Zurych (0:1 i 3:2) są tego przykładem.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Wisła Płock pokonując Zagłębie Lubin (3:1) w drugim meczu finałowym Pucharu Polski w sezonie 2005/2006 świętowała swój największy sukces. Zwycięstwo przypieczętowały trafienia Pawła Magdonia, Vahana Gevorgyana oraz Macieja Truszczyńskiego.
W pierwszym spotkaniu rozgrywanym w Lubinie Nafciarze również byli górą i wygrali 3:2, a bramki dla naszego zespołu zdobyli wówczas Ireneusz Jeleń i Žarko Belada.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Zawodnik naszego klubu - Ireneusz Jeleń wystąpił w finałach Mistrzostw Świata rozgrywanych w Niemczech. Napastnik Nafciarzy zagrał w meczach przeciwko Ekwadorowi (0:2), Niemcom (0:1) oraz Kostaryce (2:1). Po turnieju Jelonek opuścił szeregi Wisły Płock i przeniósł się do francuskiego AJ Auxerre.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Ten sezon rozpoczęliśmy 22 lipca od sięgnięcia po Superpuchar Polski. W meczu, który odbył się przy Łazienkowskiej 3 w Warszawie pokonaliśmy faworyzowaną Legię (2:1), a autorami goli okazali się Paweł Magdoń i Paweł Sobczak.
Następnie przyszło nam w Pucharze UEFA zmierzyć się z ukraińskim Czernomorcem Odessa. Z europejskich pucharów odpadliśmy jednak szybko, bo po dwóch remisach (0:0 i 1:1), a końcówka sezonu przyniosła nam spadek do II ligi, co po latach sukcesów było ogromnym szokiem.
Fot. Włodzimierz Sierakowski
Wówczas doszło do historycznego wydarzenia - ponad czterdziestoletni właściciel klubu - PKN ORLEN S.A., oddał 100% udziałów w spółce Miastu Płock, pozostając jednocześnie jeszcze przez trzy lata sponsorem strategicznym. Wisła Płock stała się klubem miejskim.
Juniorzy z rocznika 1991, prowadzeni przez trenera Zbigniewa Mierzyńskiego zdobyli w Ostrowcu Świętokrzyskim pierwsze dla płockiego futbolu mistrzostwo Polski. Młodzi Nafciarze w turnieju finałowym okazali się lepsi od Lechii Gdańsk (2:0), Salosu Szczecin (4:2) oraz UKS-u SMS-u Łódź (4:0).
Zawodników najlepszej drużyny w Polsce nie mogły ominąć nagrody nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano Marcina Kwiatkowskiego, a po koronę króla strzelców sięgnął Paweł Paczkowski.
Nie powiódł się plan szybkiego powrotu piłkarzy Wisły Płock do ekstraklasy. Wręcz przeciwnie, klub, a zwłaszcza sekcja piłkarska, zaczęła staczać się po równi pochyłej, po 19 latach lądując na trzecim szczeblu rozgrywkowym. Razem ze spadkiem piłkarzy do III (nowa II) ligi nastąpiły kolejne historyczne wydarzenia. Po 46 latach zlikwidowano sekcję piłki ręcznej Wisły (powstał w Płocku nowy klub szczypiorniaka), a PKN ORLEN S.A. zaprzestał sponsorowania naszego klubu.
Szkoleniowcem Wisły Płock zostaje Marcin Kaczmarek. Dziś wiemy już, że to najdłużej pracujący trener w historii płockiego klubu. 1 839 dni (5 lat i 13 dni), jakie przy Łukasiewicza 34 spędził Kaczmarek dało nam promocję z II do I ligi, a później także z I ligi do ekstraklasy, w której Nafciarze bez problemów się utrzymali.
Płocczanie gromią Świt Nowy Dwór Mazowiecki 5:1, czym przypieczętowują awans na zaplecze ekstraklasy, po bramkach: Marko Radicia, Tomasza Grudnia, Marcina Krzywickiego, Filipa Burkhardta oraz Fabiana Hiszpańskiego.
Dwa trafienia Mikołaja Lebedyńskiego nie uchroniły Wisły Płock od porażki z Arką w Gdyni (2:4). Pomimo tego Nafciarze zostali najlepszą drużyną rundy jesiennej w I lidze!
Wysokim zwycięstwem nad bezpośrednim rywalem - Zawiszą Bydgoszcz (5:0) Nafciarze zapewniają sobie awans do ekstraklasy, w której ostatnio występowali w sezonie 2006/2007. Gole dla Wisły w tym niezapomnianym meczu strzelali: Damian Piotrowski, Arkadiusz Reca, Piotr Wlazło oraz Mikołaj Lebedyński.
W spotkaniu inaugurującym sezon 2016/2017 Wisła Płock wygrywa z Lechią Gdańsk 2:1. Na listę strzelców w drużynie Nafciarzy wpisali się Przemysław Szymiński oraz Dominik Furman.
Wiślacy po raz pierwszy od 16 lat wygrywają w Gdyni z Arką (1:0) i zapewniają sobie utrzymanie w elicie! Bramkę na wagę pozostania w najwyższej klasie rozgrywkowej zdobył w 16. minucie Arkadiusz Reca.
Zawodnik naszego klubu Przemysław Szymiński znalazł się w kadrze reprezentacji Polski do lat 21 na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2017. Obrońca Nafciarzy ostatecznie nie wystąpił w żadnym turniejowym spotkaniu, ale nie przeszkodziło mu to 1 sierpnia 2017 roku zostać drugim polskim piłkarzem, który na zasadzie transferu gotówkowego przeniósł się z Wisły Płock bezpośrednio na zachód, wybierając ofertę włoskiego US Città di Palermo.
Fot. US Città di Palermo
Dwa lata po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej Wisła Płock zanotowała jeden ze swoich najlepszych wyników w historii. Drużyna prowadzona przez Jerzego Brzęczka sezon 2017/2018 zakończyła na wysokim piątym miejscu w tabeli LOTTO Ekstraklasy z 57 punktami na koncie i ledwie trzema oczkami straty do podium!
Arkadiusz Reca na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się do siódmej drużyny włoskiej Serie A, którą w sezonie 2017/2018 została Atalanta Bergamo. Włosi za blisko 23-letniego zawodnika postanowili zapłacić nam rekordową kwotę, a co więcej zagwarantowali nam atrakcyjne bonusy i procent od kolejnego transferu.
Kapitan Wisły Płock Damian Szymański wystąpił w oficjalnym meczu reprezentacji Polski z Włochami (1:1), który rozegrany został w Bolonii. Był to pierwszy występ Nafciarze w kadrze narodowej po blisko dwunastu latach! Warto odnotować, że w debiucie selekcjonera Jerzego Brzęczka swój udział miał również nasz był piłkarz Arkadiusz Reca, a z ławki rezerwowych poczynania kolegów śledził Adam Dźwigała.
Fot. Piotr Kucza / 400mm.pl
Na początku 2019 roku nasz klub przeprowadził kolejny w ostatnich miesiącach milionowy transfer! Po rekordowej sprzedaży Arkadiusza Recy do włoskiej Atalanty Bergamo karierę za granicą kontynuować postanowił także kapitan Nafciarzy Damian Szymański, który zasilił szeregi rosyjskiego Achmata Grozny.
Sezon 2018/2019, w którym nie brakowało zawirowań zakończył się happy endem. W ostatniej kolejce rozrywek zremisowaliśmy bezbramkowo z Zagłębiem Sosnowiec i cel, jakim było utrzymanie w ekstraklasie został zrealizowany, choć nerwów nie brakowało.
Ówczesnej kampanii nie można z pewnością zaliczyć do udanych, bo drużynę prowadziło aż 3 trenerów i dopiero Leszek Ojrzyński sprostał wyzwaniu. Wygrana 4:1 z Legią Warszawa na wyjeździe, niesamowite 7:2 z Olimpią Grudziądz w Pucharze Polski, zwycięstwa w osłabieniu ze Śląskiem Wrocław (3:0) i Cracovią (3:2) czy odrobienie dwubramkowej straty w meczu z Wisłą w Krakowie (3:2) - to niewątpliwie były momenty, które na zawsze zapisały się w naszej historii.
Tuż przed rozpoczęciem naszego 13. sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej w płockim Amfiteatrze odbyła się uroczysta prezentacja zawodników i sztabu szkoleniowego Wisły Płock przed rozpoczęciem sezonu 2019/2020 w PKO Ekstraklasie. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście od kilku lat i doskonała okazja, aby kibice Nafciarzy jeszcze przed rozpoczęciem nowych rozgrywek spotkali się z drużyną.
Zawodnik Wisły Płock Dominik Furman otrzymał powołanie do reprezentacji Polski na mecze eliminacji UEFA EURO 2020 z Łotwą oraz Macedonią Północną! Środkowy pomocnik był więc też kolejnym piłkarzem naszego klubu powołanym do reprezentacji Polski po Damianie Szymańskim i Adamie Dźwigale, którzy w 2018 roku znajdowali się na liście wybrańców selekcjonera Jerzego Brzęczka.
Po historycznym szóstym z rzędu zwycięstwie (3:1 z Jagiellonią Białystok ) po raz pierwszy w historii zasiadamy na fotelu lidera Ekstraklasy, trener Sobolewski, podobnie jak we wrześniu, zostaje Trenerem Miesiąca, a Dominik Furman najlepszym piłkarzem października.
Przed meczem z Lechem Poznań podpisana zostaje z firmą Mirbud umowa na budowę nowego stadionu!
3 lipca nastąpiło przekazanie jej placu budowy przez Urząd Miasta Płocka pod realizację zadania "Modernizacja Stadionu im. Kazimierza Górskiego przy ul. Łukasiewicza". Już cztery dni później wykonawca rozpoczął stawianie wygrodzenia, a 23 lipca na naszym stadionie pojawił się ciężki sprzęt, który rozpoczął rozbiórkę trybuny wschodniej.
8 maja 2021 roku po wyjazdowym remisie z Podbeskidziem Bielsko-Biała (1:1) Wisła Płock zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie na szósty sezon z rzędu, co jest pod tym względem nowym klubowym rekordem. Poprzednio nieprzerwanie występowaliśmy na najwyższym szczeblu przez 5 lat (2002-2007).
Za nami pierwszy taki weekend w historii! Wszystkie seniorskie drużyny naszego klubu wygrały swoje ligowe mecze:
- Wisła Płock - Jagiellonia Białystok 3:0
- Wisła II Płock - Narew Ostrołęka 8:0
- Wisła III Płock - Wisła Główina-Sobowo 13:0
- Wisła Płock (k) - Ekosport Białystok 7:0
Pierwszy raz w historii #NowaWschodnia mecz Nafciarzy oglądał komplet widzów. Na Derbach Mazowsza z Legią Warszawa (1:0) pojawiło się dokładnie 3 100 kibiców Wisły Płock.
Zwycięstwem 1:0 nad Lechię Gdańsk Nafciarze zakończyli niezwykle udaną rundę jesienną sezonu 2021/2022, w której nie przegrali ani jednego meczu na Stadionie im. Kazimierza Górskiego! Bilans Wisły w Twierdzy Płock to 8 zwycięstw i 2 remisy (bramki 17:3)!
Po raz pierwszy w historii juniorzy Wisły Płock zapewnili sobie udział w Centralnej Ligi Juniorów w dwóch kategoriach wiekowych U-15 i U-17!. Młodzi Nafciarze z rocznika 2008 w barażu o awans gładko rozprawili się ze Stomilem Olsztyn (3:0 i 3:0), natomiast starsi pokonali w dwumeczu MOSP Białystok (2:0 i 3:0).
Damian Michalski na zasadzie definitywnego transferu gotówkowego przenosi się do niemieckiej 2. Bundesligi, a konkretnie do SpVgg Greuther Fürth. Kwota za jaką został sprzedany jest czwartą najwyższą w historii klubu. Więcej kosztowali jedynie Arkadiusz Reca, Damian Szymański oraz Ireneusz Jeleń.
Od początku sezonu do 5 września 2022 roku, nieprzerwanie przez blisko dwa miesiące i osiem ligowych kolejek, Wisła Płock była liderem PKO Bank Polski Ekstraklasy. Znakomity początek rozgrywek i cztery przekonujące zwycięstwa z rzędu (między innymi nad mistrzem Polski Lechem w Poznaniu) sprawiły, że trener Pavol Stano został wybrany trenerem lipca, a Rafał Wolski najlepszym zawodnikiem tego miesiąca.
Dzięki zwycięstwu 13:0 nad Włókniarzem Konstantynów Łódzki Wisła Płock na kolejkę przed końcem sezonu 2022/2023 zapewniła sobie historyczny awans do II ligi kobiet!
Wyjazdowa porażka 0:3 z Cracovią w ostatniej, 34. kolejce sezonu 2022/2023 PKO Bank Polski Ekstraklasy, spowodowała, że Wisła Płock po rekordowych dla klubu siedmiu kolejnych latach opuściła najwyższą klasę rozgrywkową w Polsce.
15 tysięcy kibiców będzie mogło oglądać w Płocku krajowe i międzynarodowe rozgrywki piłkarskie. Nowo powstający obiekt będzie nosił nazwę ORLEN Stadion. PKN ORLEN i Miasto Płock ogłosiły nową współpracę.
O godzinie 16:00 na placu przed ORLEN Stadionem nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi, po którym kibice mogli pojawić się na trybunach i uczestniczyć we wielkim otwarciu Stadionu. Przy obecności 13 504 widzów Wisła Płock pokonała Polonię Warszawa 3:0, a atmosferę prawdziwego piłkarskiego święta było czuć w powietrzu jeszcze długo po ostatnim gwizdku sędziego.
Zaledwie sześć dni po oficjalnym otwarciu ORLEN Stadionu im. Kazimierza Górskiego na nowoczesnym obiekcie w Płocku pojawiła się młodzieżowa reprezentacja Polski do lat 21, która w swoim pierwszym spotkaniu eliminacji do młodzieżowych mistrzostw Europy 2025 pewnie pokonała rówieśników z Kosowa 3:0. Bramki dla biało-czerwonych zdobywali Ariel Mosór w 25. oraz Michał Rakoczy w 30. i 44. minucie rywalizacji. Dla Michała Probierza był to ostatni mecz w roli selekcjonera "młodzieżówki", ponieważ niewiele potem 51-letni trener został selekcjonerem kadry A. Jego miejsce w U-21 zajął natomiast wychowanek naszego klubu, płocczanin Adam Majewski.