Szkolenie dla trenerów Wisły Płock i klubów partnerskich
W sobotnie popołudnie odbyło się szkolenie skierowane do trenerów akademii Wisły Płock oraz jej klubów partnerskich. Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Przemysławem Mamczakiem z platformy EkstraTrener. Głównym prelegentem był Tomasz Wilczewski, który przybliżył wszystkim zebranym tematykę Imopeksis.
W miniony weekend w Orlen Arenie odbyło się kolejne szkolenie, które zostało zorganizowane dla prawdziwych pasjonatów piłki nożnej. Przypomnijmy, że niespełna rok temu spotkanie dotyczyło trendów szkoleniowych w czołowych niemieckich akademiach, z kolei kilka miesięcy później gościliśmy największych fachowców w Polsce z dziedziny piłkarskiego skautingu. Tym razem tematyka warsztatów skupiała się przede wszystkim wokół zakresu pedagogiki i sfery mentalnej u młodych adeptów futbolu.
- Piłka nożna się zmienia, ale zmieniają się również młodzi piłkarze, czyli dzieci. Dlatego należy też zmieniać podejście trenerów do komunikacji z nimi. Mówimy tutaj o kompetencjach miękkich, które coraz bardziej zyskują na wartości. Dlatego zdecydowaliśmy się na szkolenie Imopeksis, które w dużej mierze dotyka tej właśnie materii. Warsztaty były skierowane do wszystkich trenerów z akademii oraz do części trenerów z klubów partnerskich. Zostało zorganizowane we współpracy z EkstraTrener i Przemysławem Mamczakiem. Od dłuższego czasu bacznie przyglądałem się jak te szkolenia i podcasty wyglądają. Szukaliśmy wiedzy oraz inspiracji. Udało się namówić na obecność świetnego prelegenta - Tomasza Wilczewskiego, który wraz z profesorem Tadeuszem Hucińskim współtworzył metodę Imopeksis. Jeśli chodzi o przebieg samego ośmiogodzinnego szkolenia, liczyliśmy na nowe inspiracje, a dostaliśmy o wiele więcej. Tomasz to skarbnica wiedzy na temat psychopedagogiki i komunikacji na linii trener-zawodnik. Już teraz myślimy o rozwinięciu tej współpracy, bo trenerski oddźwięk jest bardzo pozytywny. Inwestowanie w trenerskie kompetencje to bezwzględnie kluczowy fundament w budowaniu silnej i stabilnej akademii - powiedział dyrektor do spraw szkolenia Wisły Płock Marek Brzozowski.
Spotkanie w dużej mierze doszło do skutku dzięki współpracy z Przemysławem Mamczakiem, który prowadzi jedną z najpopularniejszych piłkarskich platform w Polsce, czyli EkstraTrener.
- W Wiśle Płock spotkaliśmy trenerów otwartych, którzy przez pełne osiem godzin z uwagą uczestniczyli w szkoleniu. Podczas sobotniego spotkania skupiliśmy się na komunikacji z dzieckiem oraz zawodnikiem, bo ten obszar do rozwoju w akademii wytypował dyrektor Marek Brzozowski. Cieszymy się na kolejne wizyty w klubach, ponieważ te inicjatywy pozwalają nam docierać do jeszcze większego grona odbiorców z treściami, z którymi każdy poważnie myślący o zawodzie trener powinien się zapoznać i zaznajomić - przyznał trener piłki nożnej z licencją UEFA A, autor podcastu "Jak Uczyć Futbolu" Przemysław Mamczak.
Jednym z najważniejszych punktów programu była obecność Tomasza Wilczewskiego, czyli trenera i nauczyciela, który specjalizuje się w tematyce psychologii i szeroko pojętego mentalu.
- Niezmiernie cieszę się, że tak duża akademia przystąpiła do tego wydarzenia. Wydaje się, że jeszcze tu wrócimy, ponieważ omówiliśmy część aspektów współczesnej pedagogiki i modelu Imopeksis. Przed nami fantastyczne wdrożenie całej tej wiedzy do procesu treningowego. Dopiero tam da się kształtować postawy społeczne, mentalne, coaching. Prawdziwy język ćwiczeń, prawdziwa praktyka pozwoli zbudować odpowiedzialnych zawodników, pewnych siebie, którzy w pewnym miejscu, w pewnym czasie zdobędą mistrzostwo świata - dodał pedagog, magister wychowania fizycznego Tomasz Wilczewski.
Jeśli chodzi o sam program warsztatów, uczestnicy dowiedzieli się najpierw, czym tak naprawdę jest model Imopeksis. Następnie zostały poruszone tematy sposobu komunikacji z zawodnikiem i zespołem, by trener był w stanie zbudować odpowiedni autorytet, a także analizy zachowań indywidualnych i drużynowych w kwestii walki sportowej. Na koniec dyskusje dotyczyły metod i form prowadzenia zespołu w sytuacjach treningowych i meczowych, a także budowania spójnego zespołu na podstawie naturalnych zachowań każdego z zawodników.
- Bardzo duża dawka wiedzy przekazana przez pana Tomasza Wilczewskiego. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak ważną rzeczą jest analiza psychiki każdego zawodnika dla budowania spójnej drużyny. Poznaliśmy wiele ciekawych metod i form prowadzenia zespołu na przykładach różnych zachowań w sytuacjach meczowych lub treningowych. W mojej ocenie było to jedno z ciekawszych szkoleń, w których miałem ostatnio przyjemność uczestniczyć. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się zorganizować kolejne spotkania zarówno dla trenerów, jak i również rodziców młodych zawodników. Bardzo dziękuje w imieniu całej akademii Wisły Płock - podsumował wszystko koordynator zarządzający Stowarzyszenia Sportu Młodzieżowego Wisła Płock Tomasz Śmiechowski.