Top 5 najbardziej wyrazistych postaci kobiecych w grach
Kobiety w grach pojawiają się często. Równie często płeć piękna jest przedstawiana bardzo przedmiotowo lub wręcz seksistowsko. Przykładami mogą być gry w klimacie fantasy, w których panie noszą dość nietypowe pancerze. Zdarza się, że potężne w statystykach zbroje okazują się… stalowym rodzajem bikini, które więcej odsłania, niż zakrywa. W rzeczywistości taka ochrona byłaby bardzo niepraktyczna. Są jednak gry, które podchodzą do tego tematu zupełnie inaczej. W tego typu produkcjach postacie płci żeńskiej mają swój charakter, motywy oraz cele. Z okazji Dnia Kobiet chciałbym przedstawić swój ranking 5 najbardziej wyrazistych postaci kobiecych w grach komputerowych.
Lara Croft (pierwsza odsłona Tomb Raider - 1996, najnowsza - 2018)
Bohaterka serii Tomb Raider przeszła wiele. Nie chodzi tu bynajmniej o jej przygody, ale o samo przedstawienie żeńskiej postaci. Twórcy zaprezentowali graczom Larę, która ma wiele umiejętności, ale najbardziej charakterystycznym jest jej wygląd. Na pierwszy rzut oka zwrócić uwagę można na jej obfitych rozmiarów piersi. Wygląd panny Croft był główną strategią wykorzystywaną przy promocjach kolejnych odsłon z lat 90’. Co ciekawe, z seksualizacją młodej archeolożki nie zgadzał się Toby Gard - brytyjski projektant gier. “Ojciec” Lary mimo szansy olbrzymiego zarobku zdecydował się opuścić studio Core Design. Wszystko zmieniło się w 2013 roku. Wtedy zaryzykowano podejmując się kolejnego rebootu (restartu) serii. Pomijając już same kwestie graficzne i mechaniczne, najwięcej zmian doczekała się sama Lara Croft. Przestała ona być piękną i zabójczą “lalką”, a stała się prawdziwą osobą. Posiada cel i motywy, a nią samą targają różne emocje. O zmianie podejścia do nowego Tomb Raidera niech świadczy jedna z pierwszych scen, w której dziewczyna uwalniając się z więzów spada wprost na żeliwny pręt, który koszmarnie ją rani. Takiej sceny z pewnością nie zobaczylibyśmy w poprzednich częściach, ponieważ nie pasowałby on do wizerunku wcześniejszej Lary. Gruntownej przemianie uległ też sam wygląd bohaterki. Stała się ona po prostu bardziej realistyczna, a jej biust (który oczywiście wciąż posiada) uległ znacznemu zmniejszeniu. Panna Croft w najnowszych odsłonach wyglądem przypomina po prostu “zwykłą” dziewczynę.
Aloy (Horizon: Zero Dawn z 2017 roku oraz Horizon: Forbidden West z 2022 roku)
Bohaterkę widzimy po raz pierwszy jak jest niemowlakiem. Przez początkowe godziny rozgrywki jesteśmy świadkami jej dorastania. Jednak nawet będąc dorosłą Aloy nie ma łatwo w postapokaliptycznym świecie przyszłości, którym rządzą zwierzęcopodobne maszyny. Jest wyrzutkiem, czyli osobą, która z pewnego powodu została wygnana poza granice ludzkich plemion. Młoda kobieta musi na każdym kroku udowadniać na co ją stać i pokonywać przeszkody stawiane jej zarówno przez maszyny, jak i innych ludzi. Wraz z biegiem wydarzeń Aloy doświadcza nowych obrazów, które ją zmieniają. Grając w Horizon: Zero Dawn możemy odnieść wrażenie, że dopiero będąc dojrzałą kobietą Aloy zaczyna tak naprawdę dorastać. Rudowłosa dziewczyna ma też swój specyficzny charakter. Wiele lat wyobcowania wykształciło w niej nieufność wobec ludzi, o czym świadczyć może jej “cięty język” w dialogach z niektórymi postaciami. Dosłownie kilkanaście dni temu swoją długo wyczekiwaną premierę miała druga odsłona gry, w której znowu wcielamy się w tą na swój sposób uroczą i wyrazistą Aloy.
Shani (Wiedźmin z 2007 roku oraz Wiedźmin 3: Serce z Kamienia z 2015 roku)
Jest młodą medyczką, a po raz pierwszy styczność z nią mamy w pierwszej odsłonie serii Wiedźmin (pojawia się również w prozie Andrzeja Sapkowskiego). Jeśli chcielibyśmy użyć jednego słowa do jej opisania to z pewnością byłoby to: idealistka. Shani stawia dobro innych ludzi ponad własne zachcianki. Zawsze stara się uratować człowieka (lub też nie-człowieka), nawet jeśli ten znajduje się w sytuacji beznadziejnej. W pierwszym Wiedźminie podejmuje się opieki nad małym Alvinem czy nawet samym Geraltem z Rivii. Jednak “pełniejszą” postacią staje się Shani dopiero w pierwszym dodatku do trzeciej odsłony gry (w Wiedźminie 2 się nie pojawia). Po raz kolejny możemy nawiązać z nią romans, ale tym razem siwowłosy zabójca potworów zostanie przez nią odrzucony. Shani jest już dojrzałą kobietą, która wie czego chce. W dalszym ciągu na pierwszym miejscu stawia pomoc innym. Scena tańca z Geraltem (a dla wtajemniczonych - z Witoldem) oraz cała misja na wiejskim weselu pokazuje graczowi jak zapadającą w pamięć postać epizodyczną udało się wykreować pracownikom studia CD Projekt.
Chloe Price (Life is Strange z 2015 roku oraz Life is Strange: Before the Storm z 2017 roku)
Obecnie dostępnych jest wiele filmów lub seriali, które poruszają tematy związane z trudami dorastania oraz sytuacjami, z którymi stykają się młodzi ludzie. Większość z takich produkcji jest skierowana właśnie do osób w podobnym wieku. Life is Strange jest grą, której akcja dzieje się w tych specyficznych warunkach, ale przedstawiona historia potrafi zaciekawić nawet dojrzalszych graczy. Produkcja z 2015 roku osiągnęła sukces z kilku powodów. Z pewnością jednym z nich była postać Chloe Price. Mimo swojego młodego wieku dziewczyna wiele przeszła. Najpierw została odtrącona przez swoją najlepszą przyjaciółkę, potem dowiedziała się o śmierci swojego ojca, następnie została wyrzucona ze szkoły, a w końcu jej ukochana osoba dosłownie zniknęła. Chloe z całych sił jej poszukuje, ponieważ boi się, że Rachel stanie się kolejną osobą, która ją pozostawi. Twórcy stworzyli tak wyrazistą i “prawdziwą” postać, że gracz potrafi jej współczuć i wczuć się w jej tragedie. Chloe nie radzi sobie z nawarstwiającymi się problemami i reaguje tak jak potrafi. Buntuje się przeciw całemu światu - nowemu partnerowi matki, który jej zdaniem próbuje zastąpić jej ojca czy szkole, której korytarze przypominają jej o tym co utraciła. Swój sprzeciw wyraża też charakterystycznym wyglądem - ubraniem, tatuażami czy farbowanymi włosami. Obrywa się też ważnym dla Chloe ludziom np. jej matce czy przyjaciółce Max (to w nią wciela się gracz), czego dziewczyna bardzo potem żałuje, ale nie potrafi się do tego przyznać. Na zewnątrz wydaje się silną i zdecydowaną osobą, ale w środku jest wciąż przestraszoną dziewczynką. W dodatku Before the Storm przenosimy się kilka miesięcy wstecz i w końcu kierujemy losami samej Chloe. Po ukończeniu “podstawki” poznawanie wydarzeń, które doprowadziły bohaterkę do takiego, a nie innego położenia może wzbudzić silne emocje. Chloe Price jest postacią, która dokładnie pokazuje jak trudne dla młodych ludzi może być dorastanie i z jakimi problemami muszą sobie radzić. A często pozostają z nimi samotnie.
Sadie Adler (Red Dead Redemption 2 z 2018 roku)
Red Dead Redemption 2 jest grą wybitną na wielu płaszczyznach. Studio Rockstar stworzyło coś, czego nie potrafili wykreować w żadnej części Grand Theft Auto. Wciągająca i ciekawa fabuła, szczegółowy i piękny otwarty świat oraz przede wszystkim wyraziste i charakterystyczne postacie. Najbardziej wyrazistą kobietą w grach jest moim zdaniem postać drugoplanowa - Sadie Adler. Poznajemy ją w momencie, w którym Arthur (bohater sterowany przez gracza) wraz ze swoimi kompanami ratuje kobietę z rąk bandytów - ci zabili jej męża, a ją zostawili dla siebie w wiadomych celach. Tracąc wszystko Sadie nie pozostaje nic innego jak dołączyć do ekipy Dutcha van der Linde. Akcja gry rozgrywa się pod koniec XIX wieku i przedstawia ostatnie lata tzw. Dzikiego Zachodu. Trafiając w towarzystwo, które nie do końca działa zgodnie z prawem Sadie z początku trzyma się na uboczu. Nic dziwnego, wciąż przeżywa traumę po utracie rodziny. Jednak wszystko zmienia się po kilkunastu godzinach gry (mniej więcej w jej połowie). Pani Adler zwraca się do naszego bohatera, że chce pojechać do pobliskiego miasteczka. Tam kupuje ubranie oraz broń i staje się prawdziwą kowbojką. Bardzo szybko się okazuje, że tym co z niej drwią (kobieta-kowboj?) Sadie bardzo szybko udowadnia, że kobieta nie jest wcale słabą płcią. Zaczyna brać udział w akcjach razem ze swoimi męskimi towarzyszami. Zaprzyjaźnia się z Arthurem (brawa dla Rockstara, że nie wcisnęli tutaj niepotrzebnego wątku miłosnego), a w końcu dokonuje krwawej zemsty na oprawcach swojej rodziny. Zemsty, która nie przynosi jej ukojenia. Lojalność i odwaga - to cechy, które stereotypowo powinny pasować do mężczyzn (szczególnie w tamtych czasach), ale Pani Adler udowadnia, że jest inaczej. Uroku tej postaci dodaje też Alex McKenna, która użyczyła bohaterce swojego specyficznego, zachrypniętego głosu. Twórcy Red Dead Redemption 2 zaprezentowali światu jak powinno się “pisać” postacie - poza Sadie gra przedstawia szeroki wachlarz równie ciekawych i charakterystycznych postaci.
Powyższy ranking jest oczywiście moim subiektywnym wyborem. Bardzo prawdopodobne, że w historii gier nie poznałem jeszcze innych, równie ciekawych postaci płci żeńskiej. Cieszy mnie jednak, że takich wyrazistych postaci jest coraz więcej. W końcu mamy wielu fajnych bohaterów - dlaczego nie możemy mieć też fajnych bohaterek? Jakie jest Wasze zdanie - kto jest dla Was najbardziej wyrazistą postacią kobiecą w grach?
Poprzednio w serii TOP:
TOP 5 gier piłkarskich, które nie są FIFĄ…
TOP 5 najlepszych gier, które mrożą krew w żyłach
TOP 5 retro gier o tematyce sportowej, innej niż piłka nożna
TOP 10 gier do wspólnej gry na kanapie
TOP 5 wątków miłosnych w grach
Nafciarz94