Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Zapowiedź: Starcie ze Stalówką

 

Wracamy do gry po przerwie reprezentacyjnej! W sobotę 14 września o 14:30 Nafciarze zmierzą się na wyjeździe ze Stalą Stalowa Wola. Zapraszamy na analizę naszego rywala.

SYTUACJA KADROWA

Po awansie do 1. Ligi w 2024 roku Stal była bardzo aktywna na rynku transferowym. Do klubu przyszło czternastu piłkarzy z czego trzech zostało wypożyczonych, a pozostali zostali sprowadzeni za darmo. Do zespołu dołączyli m.in. Marcel Ruszel (poprzednio Torino U-20), Bartłomiej Kukułowicz (Bohemians - liga irlandzka), Joao Tavares (Radomiak Radom), czy dobrze nam znany Sebastian Strózik przychodzący z płockiej Wisły.

Dodatkowo z klubu odeszło kilkunastu zawodników np. Olivier Sukiennicki, który za około 50 tys. euro przeniósł się do Wisły Kraków. Pozostali piłkarze zasilili niższe ligi.

Średnia wieku zawodników beniaminka wynosi 23,3, a obcokrajowcy stanowią 12,5% drużyny. W Stali nie brakuje również bardziej doświadczonych zawodników. Do takich możemy zaliczyć m.in. Jakuba Kowalskiego (88 występów w Ekstraklasie), Kamila Wojtkowskiego (83 występy w Ekstraklasie), czy Sebastiana Strózika (40 występów w Ekstraklasie).

USTAWIENIE

W tym sezonie trener Ireneusz Pietrzykowski preferuje formację 3-4-2-1. Nie licząc meczu z Wartą Poznań (kiedy to wyszli na czwórkę „z tyłu”) we wszystkich spotkaniach widzieliśmy trójkę stoperów. To zestawienie jest jednak na tyle plastyczne, że bardzo często w grze defensywnej ewoluuje w piątkę obrońców, dzięki wsparciu wahadłowych. Pewnym elementem w tercji defensywnej wydaje się być dwudziestopięcioletni Jakub Banach, który poza jedynym meczem wychodził zawsze w podstawowej jedenastce, rozgrywając 683 minuty (najwięcej z drużyny). Oprócz niego najwięcej minut na obronie otrzymali Dominik Jończy (613) oraz Łukasz Furtak (619). W zestawieniu pomocników i napastników widać zdecydowanie więcej rotacji. Oprócz Patryka Zauchy i Kamila Wojtkowskiego żaden z zawodników nie przekroczył liczy sześciuset minut, co świadczy o słabej dyspozycji ofensywnych zawodników „Stalówki”. Widać to zresztą po liczbie strzelonych bramek. W tym sezonie Betclic 1. Ligi zdobyli zaledwie 5 goli, a ich najlepszym strzelcem jest obrońca - Dominik Jończy - z dwoma trafieniami na koncie. Pozostali zawodnicy mają jedynie jedną bramkę na koncie.

MŁODZIEŻOWCY

W dotychczasowych meczach Stali Stalowa Wola wystąpiło siedmiu młodzieżowców. Zdecydowanie najwięcej minut (470) otrzymał Kacper Chełmecki, który sześciokrotnie wystąpił w pierwszym składzie. Poza nim w tym sezonie szansę na grę otrzymali: Bartosz Tomaszewski (19 lat), Bartosz Pioterczak (18 lat), Marcel Ruszel (20 lat), Oskar Bystrek (18 lat) Cyprian Pchełka (17 lat) oraz Dawid Łącki (19 lat). Dodatkowo w kadrze meczowej czterokrotnie pojawiał się Borys Freilich (20 lat),

UWAGA, TALENT

Cyprian Pchełka to siedemnastoletni zawodnik wypożyczony z Legii II Warszawa do Stali Stalowa Wola. Urodził się w Nisku i swoją piłkarską przygodę rozpoczął w Akademii Piłkarskiej w Stalowej Woli. W 2021 roku dołączył do Akademii Legii Warszawa, a od 2023 roku reprezentował młodzieżowe zespoły stołecznej drużyny. W 3. Lidze wystąpił w 26 meczach, gdzie zaliczył 3 trafienia oraz 3 asysty. Na swoim koncie ma również występy w Pucharze Polski w potyczkach z Ruchem Chorzów oraz Koroną Kielce. W marcu 2024 roku został powołany do reprezentacji Polski U-20, gdzie udało mu się zagrać w dwóch meczach. Po powrocie do Stali Stalowa Wola zagrał w dziewięciu meczach rozgrywając 411 minut.

Młody zawodnik dobrze czuje się w grze jako cofnięty napastnik, prawoskrzydłowy, ale również jako lewy pomocnik.

POD LUPĄ

Urodzony 17 maja 1997 roku Dominik Jończy swoją piłkarską przygodę rozpoczął w KKS-ie Jelenia Góra. W 2012 roku trafił do Zagłębia Lubin, gdzie grał w młodzieżowych drużynach. W kolejnych latach był dwukrotnie wypożyczany najpierw do Chojniczanki Chojnice, a później do Podbeskidzia Bielsko-Biała. Po powrocie do Lubina przez dwa sezony reprezentował barwy tamtejszego Zagłębia, po czym w 2021 roku przeniósł się do Zagłębia Sosnowiec. W czerwcu br. dołączył do Stali Stalowa Wola, gdzie podpisał kontrakt do 30 czerwca 2025 roku.

W tym sezonie jest jedną z najważniejszych postaci „Stalówki”. Pomimo tego, że jest obrońcą, to strzelił najwięcej bramek (2) ze wszystkich zawodników swojej drużyny.

Jończy ma na swoim koncie 19 występów w Ekstraklasie, 108 w 1. Lidze oraz 7 w Pucharze Polski. Udało mu się również wystąpić w pięciu spotkaniach młodzieżowej reprezentacji Polski.

TRENER

Ireneusz Pietrzykowski urodził się 26 maja 1970 roku, a karierę trenerską rozpoczął w końcówce lat 90. XX wieku i jest związany z takimi klubami jak AKS Busko-Zdrój, Granat Skarżysko-Kamienna, Nida Pińczów, czy ŁKS Łagów. Z tym ostatnim w sezonie 2022/2023 przewodził tabeli 3. Ligi po rundzie jesiennej, jednak kilka miesięcy później klub ogłosił upadłość, w związku z czym musiał szukać nowego pracodawcy. Niecały miesiąc później zaufaniem obdarzył go zarząd Stali Stalowa Wola i na pewno nie pożałował tej decyzji. W 2023 roku udało im się wywalczyć awans do 2. Ligi, a w kolejnym roku po barażach z Chojniczanką i KKS-em Kalisz do 1. Ligi. W rok wprowadził „Stalówkę” do zaplecza Ekstraklasy. Ambicje trenera są zapewne wysokie, lecz dyspozycja w tym sezonie pozostawia wiele do życzenia. Stal zajmuje ostatnie miejsce w tabeli z zaledwie jednym punktem na koncie.

 

Witold Rososiński





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni