Logotyp Wisła Płocka S.A.
Oficjalna strona internetowa
WISŁY PŁOCK S.A.


Tydzień zagraniczny. Środkowi pomocnicy

 

Wśród skrzydłowych raczej nie mieliście wątpliwości kto był najlepszy. Za chwilę sprawdzimy jak będzie to wyglądać u środkowych pomocników. Zawodników występujących w centrum drugiej linii było najwięcej ze wszystkich grup, bo aż 21, ale żeby po raz kolejny nieco ułatwić Wam zadanie dokonaliśmy podziału na tych bardziej defensywnych grających na pozycjach 6/8 oraz ofensywnych "dziesiątek". Dlatego też tak samo jak w przypadku bocznych obrońców będziecie mieli do czynienia z dwoma głosowaniami. 

Zaczniemy od zawodników grających bardziej defensywnie. Jako pierwszy nominowany został Raimondas Vilėniškis, który był najlepszym zawodnikiem z całego litewskiego zaciągu. Przychodził jeszcze do drużyny drugoligowej. Wywalczył awans do ekstraklasy i dość regularnie występował w podstawowym składzie, choć nie tylko w środku, ale też na bokach. U nas jednak zostaje sklasyfikowany jako gracz środka pola, który przygodę z Nafciarzami zakończył z bilansem 47 meczów i 3 bramek.

Sporo mniej (25 występów i 1 bramka) pograł u nas Emmanuel Ekwueme, jednak jego jakość piłkarska mówiła sama za siebie. W czasie niedługiego pobytu w Płocku strzelił jednego ważnego gola Groclinowi Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski (1:0), a z kadrą Nigerii zajął trzeciej miejsce na Pucharze Narodów Afryki w 2004 roku. Był pierwszym obcokrajowcem reprezentującym Wisłę, który otrzymał powołanie do reprezentacji swojego kraju. 

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć najprawdopodobniej najsolidniejszego Gruzina w historii ekstraklasy, a już na pewno tego z największą liczbą występów w polskiej lidze. Mamia Dżikia, bo to o nim mowa, w niebiesko-biało-niebieskiej koszulce zagrał w 34 spotkaniach i trzykrotnie wpisał się na listę strzelców. Zerowy dorobek bramkowy Patrika Gedeona nie oznacza, że na swojej pozycji nie był on wysokiej klasy fachowcem. W sezonie 2006/2007 był jednym z pięciu Czechów w zespole i trzeba uczciwie przyznać, że trzymał poziom, a już na starcie przygody zgarnął Superpuchar Polski.

Jeszcze cięższe zadanie czeka Was przy wyborze wysuniętego rozgrywającego. W walce o końcowy triumf jest tutaj bowiem bułgarsko-białorusko-bośniackie trio Dimitar Iliev (91 występów i 11 bramek), Sergei Krivets (24 występy i 3 bramki), Semir Štilić (42 występy i 6 bramek). Pierwszy z nich nasze szeregi wzmocnił przed pierwszoligowym sezonem 2014/2015 i właściwie od razu stał się kluczowym zawodnikiem ekipy Marcina Kaczmarka. Był jednym z architektów awansu do ekstraklasy, w której zresztą odnalazł się nie najgorzej. O miejsce w jedenastce Nafciarzy rywalizował wówczas z Krivetsem. Znany z występów w Lechu Poznań Białorusin już w debiucie pokonał bramkarza Stali Mielec, ale później miewał głównie przebłyski. O przebłyskach wiele mógłby powiedzieć także inny ex-Lechita Semir Štilić. Pod wodzą Jerzego Brzęczka Bośniak spisywał się naprawdę dobrze, czego dowodem 4 bramki i jeszcze więcej asyst. Swój cały dorobek wypracował praktycznie wiosną 2018, kiedy do samego końca rozgrywek walczyliśmy o europejskie puchary.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tych, którzy nie załapali się do "finałowego" głosowania, bo było ich aż czternastu, już bez podziału na konkretne pozycje. Jesienią 1999 roku byli to Białorusin Władimir Klimowicz (3 występy) i Amerykanin Justin Evans (6 występów i 1 bramka), a wiosną 2000 Nigeryjczyk Ahmed Aliyu (2 występy). W następnym sezonie nasze szeregi zasilił Serb Uroš Predić (7 występów), a po awansie w 2002 Litwin Aidas Preikšaitis (29 występów). Bośniak Nenad Studen (18 występów) i Serb Predrag Vujović (31 występów i 2 bramki). Ostatnimi w ekstraklasie o których należy wspomnieć byli Norweg Harmeet Singh (1 występ) i Chorwat Ivica Vdoljak, który z powodu kontuzji musiał jednak zakończyć piłkarską karierę. Z graczy występujących w niższych klasach mamy tutaj jeszcze: Kanadyjczyka Roberta Singa (6 występów), Senegalczyka Matara Gueye (44 występy i 2 bramki), Litwina Elvinasa Zagurskasa (20 występów i 2 bramki), Czecha Richarda Davida (1 występ) oraz Estończyka Alberta Taara (7 wstępów).

Plebiscyt odbywa się na klubowym Facebooku (piszcie swoje typy w komentarzach) oraz na Twitterze w formie głosowania, dzięki któremu wybierzemy jedenastkę najlepszych obcokrajowców w historii naszego klubu! 

 

ŚRODKOWI POMOCNICY:

imię i nazwisko (sezony) - występy/zdobyte bramki/trofea

 

BARDZIEJ DEFENSYWNI (POZYCJE 6/8):

Raimondas Vilėniškis (02-04) – 47 występów / 3 bramki

Emmanuel Ekwueme (03-04) - 25 występów / 1 bramka

Mamia Dżikia (04/05) - 34 występy / 3 bramki

Patrik Gedeon (06/07) - 40 występów / Superpuchar Polski

 

BARDZIEJ OFENSYWNI (POZYCJA 10): 

Dimitar Iliev (14-17) - 91 występów / 11 bramek

Siergei Krivets (16-17) - 24 występy / 3 bramki

Semir Štilić (17-19) - 42 występy / 6 bramek





ZOBACZ TAKŻE:


Właściciel

Sponsor strategiczny

Sponsorzy główni