Litwini w Wiśle Płock
Nowym zawodnikiem Wisły Płock został 18-letni skrzydłowy Justinas Marazas. Tym samym liczba obcokrajowców w drużynie Nafciarzy zwiększyła się do ośmiu, a do Niemca, Portugalczyka, Gruzina, Bośniaka, Urugwajczyka, Brazylijczyka oraz Hiszpana dołączył młodzieżowy reprezentant Litwy.
Marazas nie jest oczywiście pierwszym przedstawicielem kraju ze stolicą w Wilnie, który został zawodnikiem naszego klubu. Przed laty przy Ł34 występowało siedmiu graczy zza naszej wschodniej granicy.
Pierwszy z nich, którym był bramkarz Pavelas Leusas, pojawił się w Płocku na początku 2001 roku. Ostatnim zaś wysoki pomocnik Eivinas Zagurskas, który nasze miasto opuścił w roku 2012. Najwięcej występów zanotował przy tym Raimondas Vilėniškis, pierwszą bramkę zdobył Nerijus Vasiliauskas, a najwięcej goli strzelił Gražvydas Mikulėnas. Co ciekawe każdy wcześniej lub później grał dla Žalgirisu Wilno.
W sumie Litwini w barwach Nafciarzy zanotowali 153 występy we wszystkich rozgrywkach, w których zaliczyli 13 trafień. Który z nich radził sobie najlepiej?
Pavelas Leusas - 2 występy / 7 puszczonych goli
Pavelas Leusas - szósty zawodnik od lewej w środkowym rzędzie.
Przygoda ówczesnego bramkarza reprezentacji Litwy z Orlenem Płock nie trwała długo. Gdy wypożyczenie z Žalgirisu Wilno dobiegło końca, zakończyła się też półroczna przygoda Leusesa z naszym klubem. Wiosną sezonu 2000/2001 Pavelas zanotował dwa występy w niebiesko-biało-niebieskich barwach: z Odrą Wodzisław Śląski (0:4) i Ruchem Radzionków (6:3), w których puścił w sumie siedem bramek. Po powrocie do Wilna krążył głównie między Litwą, Kazachstanem i Uzbekistanem, a zdarzyło mu się grać także w Rosji i Finlandii.
Virmantas Lemežis - 8 występów
Latem 2002 roku walczący o szybki powrót do ekstraklasy Orlen Płock postanowił zakontraktować trzech kolejnych Litwinów. Byli to: Virmantas Lemežis, Nerijus Vasiliauskas oraz Raimondas Vilėniškis. Pierwszemu z nich za współpracę podziękowano już na początku sezonu 2002/2003. Jego bilans zatrzymał się na zaledwie 8 występach (6 w II lidze i 2 w Pucharze Polski). W jego przypadku późniejszy scenariusz jest inny niż u poprzednika. Powrót do Wilna, gra w Żalgirisie i Vetrze oraz zakończenie kariery w FK Trakai, gdzie obecnie pełni rolę dyrektora sportowego.
Nerijus Vasiliauskas - 11 występów / 1 bramka
Niewiele więcej od Lemezisa pograł w naszych barwach Vasilauskas, który do siedmiu występów na drugim poziomie dołożył kolejny w Pucharze Polski, a co więcej trzykrotnie pojawił się także na boiskach polskiej ekstraklasy w spotkaniach z: Ruchem Chorzów (0:0), Górnikiem Zabrze (0:0) i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (2:0). Warto zaznaczyć, że Nerijus jako pierwszy z Litwinów w Wiśle Płock wpisał się na listę strzelców. Miało to miejsce 1 maja 2002 roku w wyjazdowym meczu z GKS Bełchatów (2:3).
Raimondas Vileniskis - 47 występów / 3 bramki
Najlepiej z trójki Lemezis, Vasiliauskas, Vileniskis poradził sobie jednak ten ostatni. Raimondas w Płocku spędził też najwięcej czasu, bo aż dwa i pół sezonu. W tym czasie zanotował 47 występów we wszystkich rozgrywkach, najwięcej ze wszystkich Litwinów w naszych barwach. Strzelił też trzy gole, w tym jednego na najwyższym poziomie z Lechem Poznań (1:4). Łącznie w ekstraklasie zaliczył 28 spotkań. W późniejszych latach Polskę próbował podbić jeszcze w 2005 roku, gdy został piłkarzem Radomiaka Radom. Po kolejnym powrocie do Żalgirisu jeszcze tylko raz zmienił pracodawcę na Kruoja Pakruojis, a karierę zakończył w stolicy Litwy, gdzie sięgnął po krajowy puchar. Obecnie wspólnie z Lemezisem pracuje w FK Trakai, gdzie obaj współpracowali z Kibu Vicuñą. Vileniskis jako trener drugiego zespołu.
Aidas Preikšaitis - 29 występów
Sezon 2002/2003 rozpoczynaliśmy z jeszcze większą liczbą Litwinów niż poprzedni. W miejsce pożegnanego Lemezisa przy Łukasiewicza 34 pojawił się bardzo doświadczony i utytułowany Aidas Preikšaitis, który już wtedy był znany polskim kibicom z występów GKS Katowice, Stomilu Olsztyn czy KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Do Wisły dołączał jednak z niemieckiego BSV Kickers Emden. I drużyny nie zbawił. Łącznie zagrał w 29 meczach i ani razu nie wpisał się na listę strzelców. Wystąpił w finałowym dwumeczu Pucharu Polski z Wisłą Kraków i pucharowym z łotewskim FK Ventspils. Następnie trafił do Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, a później już do końca kariery występował w Vetrze Wilno.
Gražvydas Mikulėnas - 36 występów / 7 bramek
Jeszcze więcej trofeów w gablocie niż Preikšaitis miał napastnik Gražvydas Mikulėnas. "Miki" podobnie jak Aidas przy Ł34 występował przez niewiele ponad sezon, ale kilkukrotnie trafił do siatki rywali. W 36 rozegranych meczach, w których niejednokrotnie był partnerem z linii ataku Ireneusza Jelenia, zdobył w sumie 7 bramek. Jego ekstraklasowy bilans za ten okres to 20 występów i 4 gole, a łączy w najwyższej lidze w Polsce to 118 spotkań i rekordowe 32 trafienia. Dopiero niedawno do tego wyniku zbliżył się Fedor Černych z 30 bramek dla Górnika Łęczna i Jagiellonii Białystok. Gražvydas choć już przed transferem do Wisły sporo pozwiedzał to po opuszczeniu Płocka swoich sił próbował jeszcze w: Radomiaku Radom, Zawiszy Bydgoszcz, Ruchu Chorzów, GKS Katowice oraz Wigrach Suwałki. Nasz kraj opuścił w 2012 roku, a buty na kołku zawiesił dwa lata później na Litwie.
Eivinas Zagurskas - 20 występów / 2 bramki
Od 2004 do 2011 roku przyszło nam czekać na siódmego Litwina w Wiśle. Został nim pomocnik Eivinas Zagurskas, który wspólnie z Ricardinho, przeniósł się do nas z Bogdanki Łęczna przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012 w I lidze. Bardzo szybko dwukrotnie pokonał bramkarzy Sandecji Nowy Sącz (3:1) i Resovii (3:5), ale później nie było już tak dobrze. Jesienią mierzący 188 cm zawodnik był graczem pierwszego wyboru, ale wiosną na boisku przebywał przez zaledwie 124 minuty i po zakończeniu rozgrywek opuścił Płock z 20 występami w dorobku. Po Polsce przyszedł czas na Grecję, chwilowy powrót na Litwę oraz transfery do Norwegii, a także na Wyspy Owcze, gdzie jest zresztą do dziś.
Fot. Włodzimierz Sierakowski